esmaspäev, 24. august 2009
Vatikani-SSPX teoloogilised kõnelused
Kardinal Bertone uuest entsüklikast
Varro blogi
Via pulchritudinis
Naatsareti Maarja
laupäev, 22. august 2009
Läti Neitsi Maarja kaitse all
Teiseks kutsub Läti katoliku kirik Balti keti aastapäeval, 23. augustil kell 15 palvetama vaimuliku ärkamise ja majanduskriisist ülesaamise eest 85. psalmi. (PM)
kolmapäev, 19. august 2009
Opuscula
Aasia piiskoppide kohtumine
T.E. Malcolm Ranjith
Juhendmaterjal Missa erekorralise vormi jaoks
laupäev, 15. august 2009
laupäev, 8. august 2009
Kardinal Ouellet: On aeg tegutseda!
Guadalupe Jumalaema
6-8. augustini toimub/s Phonixis, Arizonas Kolumbuse Rüütlite korraldatud ja Guadalupe Jumalaemale pühendatud mariaanlik kongress.
Mõtisklusi Caritas in Veritatest
reede, 7. august 2009
Gregorian Chant Online
JoguesChant.org (Viide NLM)
Raamat gregoriaani koraalist: "Gregorian Chant: A Guide to the History and Liturgy". (NLM)
4. valgusrikas saladus
teisipäev, 4. august 2009
Johannes XXIII p. Jean-Marie Vianney'st
"Gnostilisest traditsionalismist"
Traditsiooniline Missa Kopenhaagenis
Kristlaste-vastane vägivald
- Viimane suurem vägivallaakt toimus 1. augustil Pakistanis Gojra linnas, kus moslemite jõuk põletas vähemalt seitse kristlast. Vägivallaakti ajendasid kuuldused koraani pilkamisest, mille aga asja uurinud võimud ümber lükkasid. Sellele eelnes rünnak 30. juulil, mil hävitati kristlaste küla Korian. (CWN, AN) Sandro Magister olukorrast Pakistanis.
- Juuli lõpus põletasid islami mässulised Nigeerias maha vähemalt 11 kirikut. Vägivaldses mässus sai surma tuhandeid inimesi, nende seas palju kristlasi. Nüüdseks on mäss maha surutud. (CNS)
- Vietnamis toetab valitsus jõuke, kes ründavad, röövivad ja peksavad katoliiklasi. Pinged kommunistliku valitsuse ja katoliiklaste vahel hakkasid kasvama möödunud sügisel. Redemptsionistide eestvedamisel kogunesid katoliiklased palvetama Kirikult illegaalselt äravõetud omandi (maa, kirikud, lastekodud, haiglad, koolid) tagastamise eest. Kokku on Kirikult võetud 2250 omandust. Valitsus süüdistas redemptoriste vaenu õhutamises ja keeldus mistahes omandit tagastamast. Hiljuti aga on asutud üldise hirmutamise strateegialt konkreetsetele tegudele. Pekstud on preestreid ja ilmikuid. Üleeile kogunes umbes pool miljonit katoliiklast Vinhi piiskopkonna 178-st kogudusest protesteerima valitsuse jõhkra vägivalla vastu, nõudma Kiriku omandi tagastamist ja Kiriku-vastase laimukampaania lõpetamist. (AN) Loe ka Sandro Magisteri vaadet Vietnami asjadele.
- Nepaalis püüavad hindu fundamentalistid sundida kristlasi regioonist lahkuma. 27. juulil ründas noortekamp jesuiitpreestrit tema kodus nugadega. Preester sai mitu noahaava, ent tema olukord ei ole eluohtlik. Mitmed teised preestrid on saanud surmaähvardusi. 23. mail plahvatas pomm Kathmandu katedraalis, tappes 3 ja haavates 13 inimest. Möödunud aasta alguses tapeti arvatavalt sama grupi poolt preester, Don Bosco Kooli juht. (AN)
- Lõuna-Indias Karnatakas, Syro-Malabari Benthangady piiskopkonnas tapeti 30. juulil preester. (AN) Möödunud aastal puhkes kristlaste-vastane vägivallalaine Orissas ja levis Karanataksse. Lõhuti 20 kirikut ja kabelit. (AN)
Moto
Inimene on loodud selleks, et ta oleks sõna kuulja ja just vastamises sõnale saavutab ta oma tõelise väärikuse. Tema sisim olemus on kujundatud dialoogiks. Tema mõistus on varustatud just sedavõrd oma loomuliku valgusega, kui on vaja sellele kõneleva Jumala kuulamiseks. Tema tahe on just sedavõrd kõrgem instinktist ja avatud kõigele heale, et ta on võimeline ilma sundimata järgima kõige õndsama hüve tõmmet. Inimene on olend, kelle südames peitub müsteerium, mis on suurem kui ta ise. Ta on ehitatud nagu tabernaakel ümber kõige pühama müsteeriumi.
esmaspäev, 3. august 2009
Lagunev anglikaani osaduskond
Veelkord indulgentsidest
- Isa Tim Finigani selgitus indulgentside kohta.
- Paavst Johannes-Paulus II indulgentsidele pühendatud üldaudients.
- Apostelliku Pönitentsiaariumi tekst "Indulgentsi and" seoses Juubeliaastaga.
Preestrite Aasta indulgentsid
Püha Indulgentsi and, mille Apostellik Pönitentsiaarium käesoleva dekreediga, mis on välja antud kooskõlas Aulise Ülemkarjase soovidega, armulikult tagab Preestrite Aasta jooksul, saab olema suureks abiks soovitud tulemuse saavutamisel parimal võimalikul moel.
A. Tõeliselt kahetsevale preestrile, kes mistahes päeval loeb pühendunult vähemalt Laudest või Vesprit avalikuks adoreerimiseks välja pandud või tabernaaklisse asetatud Pühima Sakramendi ees ja kes püha Jean-Marie Vianney eeskujul ohverdab iseennast valmilt ja helde südamega sakramentide, eriti pihisakramendi pühitsemisele, antakse Issandas halastavalt täisindulgents, mille ta võib asendavalt kohaldada ka oma surnud vendadele, kui ta kooskõlas kehtivate normidega käib sakramentaalsel pihil ja osaleb armulaua-ühenduses ning palvetab Ülemkarjase intentsioonide eest.
Lisaks antakse osaline indulgents preestrile, kes võib seda kohaldada oma surnud kaasvendadele, iga kord kui ta loeb pühendunult kohaselt heakskiidetud palveid püha elu eest ja temale usaldatud kohustuste püha teostamise eest.
B. Täisindulgents antakse kõigile tõeliselt kahetsevatele ustavatele, kes pühendunult osalevad kirikus või kabelis Pühas Missaohvris ning ohverdavad Kiriku preestrite eest palveid ja mistahes teisi sel päeval sooritatud häid tegusid Jeesusele Kristusele, Igavesele Ülempreestrile, et Tema ohverdajaid pühitseks ja kujundaks neid oma Südame järgi, tingimusel, et nad on sakramentaalsel pihil saanud lepituse oma pattude eest ning palvetanud Ülemkarjase intentsioonide eest: Preestrite Aasta alustamise ja lõpetamise päeval, püha Jean-Marie Vianney vaga lahkumise 150-ndal aastapäeval, iga kuu esimesel neljapäeval või mistahes muul kohaliku ordinaariuse poolt ustavate hüvanguks seatud päeval.
Oleks ülimalt kohane, et samad preestrid, kes katedraalides ja kogudusekirikutes hingde eest hoolt kannavad, juhataksid avalikult neid vagadusharjutusi, pühitseksid Püha Missat ja võtaksid vastu ustavate pihti.
Täisindulgents antakse samuti vanuritele, haigetele ja kõigile neile, kes mingil legitiimsel põhjusel ei saa kodust väljuda, kui nad mistahes patust vaba vaimuga ja kavatsedes täita niipea kui võimalik kolm tavalist tingimust, kas kodus või kus iganes takistus neid kinni peab, loevad ülalnimetatud päevadel palveid preestrite pühitsemise eest ja ohverdavad usaldavalt oma elu haigused ja raskused Jumalale Maarja, Apostlite Kuninganna kaudu.
Lõpuks antakse osaline indulgents kõigile ustavatele iga kord kui nad pühendunult loevad preestrite püsiva elamise eest puhtuses ja pühaduses viis Meie Isa, Ole tervitatud ja Au olgu, või mõne muu selgesõnaliselt heakskiidetud palve Jeesuse Pühima Südame auks.
pühapäev, 2. august 2009
Intervjuu piiskop Fellayga
Portiuncula indulgents
Traditsiooni kohaselt kehtestas Portiuncula indulgentsi 1216. aasta 2. augustil paavst Honorius III püha Frantsiskuse palvel, kes palus seda armu talle ilmunud Kristuselt (allikas):
Ühel ööl 1216. aastal, kui Frantsiskus oli süvenenud palvesse [väikeses Portiuncula kirikus], täitis kogu väikese kiriku särav valgus ja ta nägi altari kohal Kristust Tema Püha Emaga, übritsetud inglite hulgast.Nõnda on Portiuncula indulgents Kiriku esimene täisindulgents, st indulgents, mis vabastab meid kõigest ajalikust karistusest meie pattude eest. Hilisemad paavstid laiendasid indulgentsi kehtivust algselt Portiuncula kirikult frantsiskaani ordu erinevate harude kirikutele ja hiljem ka katedraalidele ja kogudusekirikutele. Varasematel aegadel võis selle indulgentsi omandada toties-quoties, st. nii-mitu korda päevas, kui kirikut külastasid, ent Paulus VI reformiga saab täisindulgentsi omandada üldjuhul vaid üks kord päevas. (Lisaks ja veel)
Nad küsisid temalt, mida ta tahaks hingede päästmiseks. Frantsiskus vastas kohe: "Ma palun, et kõik need, kes on kahetsenud ja pihtinud oma patud ja kes tulevad siia kirikusse, võiksid saada täieliku ja helde andestuse ning vabaneksid oma eksimustest."
"See, mida sa küsid, on väga suur arm", ütles talle Issand, "aga sa oled väärt veelgi suuremaid asju ja neid sa ka saad. Seepärast võtan ma su palve vastu, tingimusel, et sa palud seda indulgentsi minu nimel minu asemikult maa peal." Frantsiskus läks kohe paavst Honorius III jutule, kes kuulas teda tähelepanelikult ja andis oma nõusoleku. Küsimusele "Frantsiskus, mitme aasta jaoks sa seda indulgentsi soovid?" vastas pühak: "Püha Isa, ma ei palu seda aastate vaid hingede jaoks." 2. augustil 1216. aastal kuulutas ta õnnelikult koos Umbria piiskoppidega Portiunculasse kogunenud rahvale: "Mu vennad ja õed, ma tahan saata teid kõiki Paradiisi."
Palveintentsioonid augustiks
Üldintentsioon: Et avalik arvamus oleks teadlikum miljonite kodutajäänute ja põgenike probleemidest ning et leitaks konkreetsed lahendused nende sageli traagilistele olukordadele.
Misjoniintentsioon: Et tunnustataks nende kristlaste, keda paljudes maades Kristuse nime pärast diskrimineeritakse ja taga kiusatakse, inimõigusi, võrdsust ja religioonivabadust, et nad võiksid vabalt elada ja oma usku tunnistada.